Socializácia psa

20. februára 2018

Psy musia byť dobre socializované, najlepšie od ranného veku, aby si bez akýchkoľvek problémov zvykli na ľudí, domáce prostredie, v ktorom žijú, ako aj na iné psy a zvieratá. Psa musíte s nimi zoznámiť a pomôcť mu, aby si na ne zvykol.

Spoločenský styk

Psy sú spoločenské tvory. Rôzne plemená psov obľubujú spoločnosť ľudí a iných zvierat v rozličnej miere, ale všetky rady žijú vo svorke s ostatnými, či už ľuďmi alebo psami. Ak im odopriete spoločenský styk, môže to vyvolať nevhodné správanie alebo aj smútok. So psom, ktorému sa nedostalo dosť socializácie, môže byť život veľmi ťažký. Musíte preto svojho psíka navykať na spoločnosť.

 

Styk s ľuďmi

Psy sa musia naučiť vhodne sa správať k ľuďom každého veku, farby, rasy, postavy a výšky. Príklady:

  • postihnutí a slabí
  • ľudia s okuliarmi
  • osoby na invalidnom vozíku
  • dojčatá a batoľatá
  • hluční ľudia
  • plachí ľudia
  • ľudia, ktorí majú na hlave pokrývku
  • osoby v uniforme
  • bežci
  • cyklisti, korčuliari a pod.
  • osoby s detským kočíkom
  • ľudia s dáždnikom
  • ľudia s bradou alebo nezvyčajným účesom

Pravdou je, že mnohé psy majú konflikty s ľuďmi, ktorí doručujú zásielky, a to prevažne pre teritoriálnu agresiu (druh bojazlivej agresie). Správne socializovaný pes týchto ľudí po predchádzajúcom varovaní či upozornení toleruje a nebude ich chcieť zahnať, pokiaľ nehrozí zjavné nebezpečenstvo jemu alebo vám.

Doručovatelia prídu k domu a potom, podľa prejavu a veľkosti psa, spravidla odídu, len čo na nich zašteká. Títo ľudia vstupujú na územie vášho psa, kde je najistejší, a určite sa už neraz stalo, že pri vstupe na pozemok tak vyľakali psa, až sa rozštekal. Potom odišli, často po takom úkone, ako je zasunutie obálky do schránky na dverách.

Aby ste zabránili agresii voči doručovateľom, prípadne podobným návštevníkom, musíte s nimi psy zoznámiť. Poraďte im, aby psovi dali nejakú maškrtu alebo mu hodili hračku. Musíte naučiť psa, aby ich vnímal ako odmenu.

 

Rôzne prostredie

Každodenné dianie okolo nás, doma i vonku, môže psa, ktorý nie je na to zvyknutý, naľakať a zmiasť. Predmety, ako je vysávač, šmykľavá dlážka, schody, dopravný ruch, sušič vlasov, televízor a práčka môžu v psovi vyvolať úzkosť. Privykajte na ne psa postupne, ale dôsledne, používajte veľa maškŕt a hier, takže si ich spojí s odmenou. Pes, ktorý vyrástol v rušnej domácnosti, bude na domáce spotrebiče reagovať ľahostajne. Starší pes bez podobnej skúsenosti by sa s nimi mal zoznamovať pomaly a postupne, aby toho na neho nebolo naraz priveľa.

 

Domáce zvieratá

Psy musíme naučiť, aby neprenasledovali zvieratá, medzi ktoré patria ostatní domáci miláčikovia (napr. zajačiky a škrečky), ale aj sliepky, ovce, kone a dobytok, aby na ne neútočili. Pre väčšiu bezpečnosť psa vždy pripnite na vôdzku, keď ide okolo hospodárskych zvierat. Zapamätajte si aj to, že na voľne pobehujúceho psa vo voľnej prírode číha veľké nebezpečenstvo, najmä zo strany poľovníckej stráže.

 

Ako psa socializovať

Psa treba socializovať primeraným, jemu vlastným tempom. Urýchľovať tento proces by mohlo znamenať, že pes bude nervózny a plachý, možno aj agresívny. Prípadné prejavy problémového správania by sa mohli ešte zhoršiť, zatiaľ čo vy sa usilujete o opak. Oboznamovanie s novými zážitkami má byť krátke a príjemné, aby sa na ne pes pozeral ako na radostnú udalosť.

 

Stretnutia s veterinárom

Zájdite za veterinárom, aby sa so psom pomaznal a dal mu maškrtu. Pes si tak nebude spájať veterinára iba s takými nepríjemnými skúsenosťami, ako sú injekcie.

 

Cestovanie autom

Spočiatku psa kŕmte alebo sa s ním hrajte v aute s otvorenými dverami ( zaparkovanom na bezpečnom mieste, nie na ceste), aby si uvedomil, že v aute je príjemne. Potom s ním podnikajte veľmi krátke cesty, ktoré sa budú končiť príjemnou prechádzkou.

 

Pobyt v psom penzióne

Psa priveďte do psieho penziónu s predstihom, aby sa zoznámil s personálom a mohol sa s ním pohrať. Potom ho tam zaveďte znova a nechajte ho tam s jeho hračkami a peleštekom, aby získal istotu, že sa pre neho vrátite. Nabudúce ho tam nechajte celý deň a potom aj cez noc.

 

Česanie

Naučte psa, aby sa nechal vami i ostatnými členmi rodiny a priateľmi česať, kefovať, kúpať a nechal si aj ostrihať pazúriky. Vhodné je pripraviť ho aj na návštevu psieho salónu, kde ho budú upravovať cudzí ľudia. Zaveďte ho tam najprv na návštevu, aby sa zoznámil s personálom. Keď tam pôjde druhý raz, už ho to nebude rozrušovať. V niektorých salónoch neprekáža, keď so psom zostanete, ale niektoré psy sa tam správajú lepšie bez svojich majiteľov.

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005 www.pes.eu.sk

 

Kategórie: