Kotnosť a kotenie

22. februára 2018

Brezivosť samíc psov trvá deväť týždňov (asi 63 dní). Pohyby plodov možno cítiť od siedmeho týždňa brezivosti. Keď sa pôrod blíži, sučka začne pripravovať „hniezdo“ a hľadať súkromie. Najlepšie sa cíti na tmavom, bezpečnom mieste, kde môže porodiť.

Pôrodné bolesti a pôrod

Sučky rodia a vychovávajú mladé podľa svojho inštinktu, takže sa zaobídu bez ľudskej pomoci. Čím viac praxe získajú, tým lepšie zvládnu nasledujúce pôrody. Pôrodné bolesti a pôrod obyčajne prebehnú ľahko. Na začiatku druhej fázy pôrodu prechdádza sučka do pôrodnej debny alebo na vybrané miesto a ľahne si. Šteňatá sa obvykle rodia 20 – 60 minút po sebe. Plemená s veľkými hlavami, ako sú buldogy, väčšinou musia rodiť cisárskym rezom, pretože nie sú schopné rodiť prirodzene.
Ak máte podozrenie, že počas pôrodu nie je všetko v poriadku, napríklad keď sa sučka namáha dlhšie ako 60 minút bez výsledku, zavolajte veterinára. Šteňatá by sa mali rodiť hlavou napred. Ak sa objaví najprv zadoček, môžu nastať ťažkosti.

Zázrak zrodenia

Brezivosť samíc psov trvá deväť týždňov (asi 63 dní). Pohyby plodov možno cítiť od siedmeho týždňa brezivosti. Keď sa pôrod blíži, sučka začne pripravovať „hniezdo“ a hľadať súkromie. Najlepšie sa cíti na tmavom, bezpečnom mieste, kde môže porodiť.

Na začiatku prvej fázy pôrodných bolestí bude sučka chodiť sem a tam, kňučať, zrýchlene dýchať a vzrušene, bezradne sa obzerať. Obvykle bude mať číry alebo hlienovitý výtok z pošvy. Bude sa stále čistiť a oblizovať. Väčšinou odmietne žrať. Prvá fáza trvá 24 – 48 hodín.

Začiatkom druhej fázy pôrodných bolestí sa sučka premiestni do „hniezda“ a ľahne si na bok. Bude tlačiť v súlade so sťahmi maternice a šteňatá jedno za druhým posúvať dolu pôrodnými cestami.

Po pôrode sučka roztrhne pôrodné blany, ktorými je šteňa obalené. Uľahčí a povzbudí tak dýchanie šteňaťa. Nakoniec vyjde placenta pripojená pupočnou šnúrou. Sučka ju zožerie po tom, čo pupočnú šnúru prehryzne blízko telíčka šteniatka.

Po narodení všetkých šteniat sa sučka očistí, potom sa usadí a začne svoje mláďatká dojčiť. Stočí sa okolo nich a bude odpočívať. Ak sa pojde „vyvenčiť“, bude to pre vás príležitosť vymeniť podstielku a pohľadom zistiť, či sú šteniatka zdravé a v poriadku (je rozumné dva až tri dni na ne nesiahať, najmä ak ide o prvý vrh).

 

Pôrodné problémy

Občas niečo nevyjde. Ak sa sučka namáha dlhšie ako pol hodiny pri silných kontrakciách bez výsledku, okamžite privolajte veterinára, aby jej s pôrodom pomohol. Niekedy šteňatá z rôznych dôvodov neprežijú.

Ak sa smútiaca sučka zdá byť zúfalá a skľúčená, poraďte sa s veterinárom: sučka možno potrebuje lieky na zastavenie tvorby mlieka a proti zápalu mliečnej žľazy. Strata šteniat môže mať šťastný koniec, ak sa veterinár včas dozvie o osirelých šteniatkach, ktoré potrebujú mamu. Ďalšie ťažkosti, ktoré sa môžu vyskytnúť počas brezivosti alebo po pôrode, zhŕňajú nasledujúce príklady. Vyžadujú okamžitú poradu s veterinárom:

  • potrat zapríčinený chorobou alebo nedostatočným vývinom plodov
  • infekcia maternice po pôrode – príznakmi sú vysoká horúčka, vracanie, nechuť k jedlu a tmavý, často zapáchajúci výtok z pošvy.

 

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005, www.pes.eu.sk