Ošetrovanie zdravého vrhu šteniat a starostlivosť o matku

22. februára 2018

Zdravé šteňatá idú hneď po uliahnutí k ceckom a začínajú piť. Nakŕmené vyhľadávajú teplo matkinho tela a sú ticho. Nepokoj šteniat a ich kňučanie a mrnčanie signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Väčšinou to býva hlad. Sučku prinútime si ľahnúť a šteňatá jej priložíme k ceckom. Neskôr im už dá piť sama. Ak príčinou nepokoja šteniat nie je hlad, požiadame o radu a pomoc veterinárneho lekára.

Niekedy je potrebné šteňatám zastrihnúť pazúriky na predných labkách, aby nimi neškriabali sučke vemeno. Ak sa niektoré uliahnu s vlčími pazúrmi, treba im ich do 24 hodín odstrihnúť ostrými nožnicami.

V prvých hodinách po uliahnutí šteňatá potrebujú teplo. Preto má mať každá búda závetrie čiže predsieň. Vchod musí byť upravený tak, aby nevidiace šteňatá v prvých 14 dňoch nevypadli z búdy a neprechladli.
Šteňatá začíname prikrmovať vo veku 21 dní. Ak má sučka málo mlieka, začneme šteňatá prikrmovať aj skôr. Trojtýždňové šteňatá vykladáme za teplého počasia von. Keď majú štyri týždne, môžu z búdy voľne vychádzať a vracať sa do nej. Je dobré, keď je koterec v blízkosti trávnika, kde môže sučka so šteňatami šantiť. Búda má mať mierne šikmú pultovú strechu, na ktorú môže sučka vyskočiť a odpočívať na nej. Šteňatá staršie ako štyri týždne do sučky už veľmi dobiedzajú, ale na strechu za ňou nemôžu.

Vo veku 6 týždňov prikrmujeme šteňatá trikrát denne, vo veku 7 týždňov už štyrikrát až päťkrát za deň. Zvyšovaním počtu kŕmení sa šteňatá pripravia na odstav a sučka sa zasušuje.
Vo veku 7 – 8 týždňov, t.j. ešte pred ich odovzdaním novým majiteľom, sa môžu šteňatá otetovať.

Starostlivosť o matku

Počas pôrodu ponúkajte sučke vodu s glukózou. Po pôrode bude asi veľmi hladná a ocení ľahké jedlo, napríklad vajce alebo vývar z mäsa a obilnín. Sučka bude jesť a piť viac ako predtým, aby udržala hojnú zásobu mlieka. Množstvo krmiva zvýšte asi tri- až štyrikrát oproti normálu a rozdeľte ho na 3 – 4 dávky denne. Diéta musí byť bohatá na vápnik, bielkoviny, vitamíny a minerálie, aby boli uspokojené požiadavky organizmu počas dojčenia. Navyše bude sučka potrebovať stálu a hojnú zásobu čistej a čerstvej vody, aby mala dostatok mlieka.

Odstavovanie

Vo veku troch až štyroch týždňov začínajú šteňatá skúmať svet okolo svojho pelecha a pokúšajú sa prijímať tekutú potravu – najlepšie sú mlieko a detské obilné výživy. Okolo veku štyroch až piatich týždňov začínajú prijímať tuhšiu potravu – vyberte krmivo zostavené špeciálne pre šteňatá, aby dostali výživné látky potrebné pre ich rýchlo rastúce telíčka. Aby ste šteňatá priviedli k jedeniu tuhej stravy, dajte im najprv misku s vlažným mliekom, prstom im ho obtrite po ňufáčiku, alebo im doň ňufáčiky jemne ponorte. Občas musíte postup niekoľkokrát opakovať, ale nakoniec sa im to podarí. Nenúťte ich, ak nechcú a všetko zopakujte na druhý deň. Ak už pijú mlieko, pridajte pečivo. Nechajte ho však dobre namočiť a zmäknúť. Potom začnite podávať krmivo pre šteňatá s mäsovým základom. Kŕmte šteňatá z plytkých misiek, aby sa k potrave ľahko dostali. Ak budú prijímať viac tuhej stravy, ich stolica sa zmení a matka po nich prestane upratovať. Je načase položiť na zem noviny uľahčujúce upratovanie výkalov.

Sučky prirodzene odstavujú šteňatá tak, ako sa im znižuje tvorba mlieka, približne päť až šesť týždňov po pôrode. Šteňatá by sa mali v tomto veku živiť tuhou potravou, aj keď sa občas vrátia k mame na príležitostné cucnutie, ak im to dovolí. V ôsmich týždňoch sú obyčajne šteňatá od matky úplne nezávislé, pokiaľ ide o požiadavky na potravu a hygienu. Sú pripravené ísť k novým majiteľom.

Zápal mliečnych žliaz (mastitída)

Niektoré sučky trpia mastitídou v dôsledku bakteriálnej infekcie. Príznakom sú tvrdé, horúce bradavky, z ktorých tečie skrvavené alebo abnormálne vyzerajúce mlieko. Postihnutá sučka nie je vo svojej koži, niekedy zvracia a má malú alebo žiadnu chuť do jedla. Okamžite ju nechajte ošetriť veterinárom. Sučku treba liečiť a vy sa musíte naučiť vytlačiť mlieko a kŕmiť šteňatá. Pri rýchlom zásahu väčšina prípadov mastitídy do 36 – 48 hodín zmizne.

Šteňatá bez matky

Vo vzácnych prípadoch, keď odstavené šteňatá osirejú, alebo sú opustené, treba ich kŕmiť. Ak šteňatá matka z akéhokoľvek dôvodu opustí, okamžite sa poraďte s veterinárom. Možno vie o psej pestúnke alebo o chovateľovi, ktorý vám môže poradiť, alebo vás sám naučí, ako šteňatá ručne kŕmiť.

 

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005, www.pes.eu.sk