Správne prostredie pre psa

17. februára 2018

Na to, aby váš pes bol telesne a duševne zdravý, musí sa vo svojom domove cítiť bezpečne. Ak nechcete mať starosti a mať zo svojho psa to najväčšie potešenie, musíte si byť istí, že robíte všetko pre to, aby psovi bolo u vás dobre a nič zlé sa mu neprihodilo. Uspokojiť všetky nevyhnutné potreby psa v jeho životnom prostredí (viď zoznam nižšie) vám obom dodá pocit spokojnosti a duševné zdravie. Ak sa to podarí, bude z neho šťastný pes.

Čo pes potrebuje pre svoj šťastný život?

  • pohodlné miesto na odpočinok
  • pocit istoty
  • vlastný priestor
  • bezpečné územie
  • hračky na uspokojenie loveckého pudu
  • dostatok vody a potravy
  • prijateľná sociálna interakcia

 

Domáca pohoda

Musíte myslieť na to, aby mal pes dostatok životného priestoru, miesto, kde bude odpočívať a nebude ho tam nikto rušiť, hračky na uspokojenie jeho loveckého pudu a, samozrejme, aj dostatok potravy a vody, ktoré psí organizmus potrebuje.
Ľudia, ktorí majú psy pre potešenie a majú ich radi pre ich prítulnosť, ich chcú mať väčšinou blízko pri sebe, aby si užili ich spoločnosť. Je preto pochopiteľné, že ich chovajú doma. Aby sa psovi u vás páčilo a váš vzťah bol pokiaľ možno bezproblémový, musíte mu poskytnúť všetko, čo je preň najdôležitejšie.

Váš pes sa vo svojom svete musí cítiť bezpečne a bezstarostne. Uspokojenie všetkých jeho telesných a duševných potrieb je prvým krokom k tomuto cieľu. Pocit bezpečia sa zvýši, ak rešpektujeme osobný priestor psa a poskytneme mu bezpečné miesto, kde môže odpočívať a kde ho ľudia (najmä deti, keď už má dosť vyvádzania), zvieratá ani nič iné neruší. Potrebuje miesto s dobrou vyhliadkou, odkiaľ môže pokojne pozorovať svet. To je pre jeho duševnú pohodu veľmi dôležité. My ľudia práve tak ako psy chceme byť občas na chvíľu sami, aby sme si oddýchli, popremýšľali alebo sa bez vyrušovania vyspali a takpovediac „nabili si batérie“. Aj ľudia môžu byť podráždení, keď niekto vnikne do ich osobného priestoru a času. Riaďte sa preto pravidlom: „Spiaceho psa si nevšímaj.“

Vaša povaha

Musíte brať do úvahy, ako sa vyvinie váš vzťah k psovi. Každý pes bude vedieť, čo cítite, takže napríklad nervózny majiteľ bude mať nervózneho psa. Psy najlepšie reagujú na pokojné, dôsledné zaobchádzanie. Krikom alebo udretím ho zmätieme a vyľakáme, čo pochopiteľne vyvolá nové ťažkosti.

Dobrý majiteľ je trpezlivý a vie sa ovládať, nenahnevá sa, keď pes vyvedie niečo, čo okolie vníma ako zlé. Staré príslovie, že „zlý remeselník zvaľuje vinu na svoje náradie“ by ste ako majitelia mali mať stále na mysli, keď podľa vášho názoru urobil pes niečo nesprávne. Znamená to, že nie je dostatočne vycvičený alebo mu niečo chýba. Hľadajte teda, čo problém spôsobilo, a podľa svojich najlepších schopností situáciu napravte. Možno, že mu chýba viac pozornosti, pohybu a podobne. Nájdite základnú príčinu problému a ste na pol ceste k riešeniu.

Váš životný štýl

Ak ste v práci celý deň, mali by ste uvažovať o plemene, ktorému to nebude prekážať (pravdepodobne to bude dospelý pes, pretože šteňatá nie je dobré nechať samé ani na chvíľu). Môžete aj zariadiť, aby sa vám o psa aspoň raz počas vašej neprítomnosti niekto doma postaral a išiel s ním von.

Ak si zaobstaráte šteňa, prvé dva mesiace budú na čas veľmi náročné. Budete ho musieť venovať výchove k čistote a výcviku. Neskôr budete musieť rátať aspoň s dvoma hodinami denne na starostlivosť a prechádzky. Budete naozaj schopní venovať toľko vzácneho času na prechádzky, výcvik a hry so psom? Ak nie, znovu si premyslite, prečo vlastne psa chcete.

Čas na hry

Stanovenie určitého času, kedy sa môžete svojmu psovi venovať, sa čoskoro stane bežnou praxou, na ktorú sa pes bude tešiť. Vymáhanie pozornosti sa stane minulosťou. Aby tento čas bol pre vás oboch ešte zaujímavejší a uspokojivejší, budete musieť investovať peniaze do výberu hračiek, ktoré psa budú zaujímať. Vyberajte podľa toho, aký význam majú pre psa: „hračky s nízkou hodnotou“ sú na každodenné použitie, zatiaľ čo „hračky s vysokou hodnotou“ sa veľmi dobre hodia na výcvik.

Loptička správnej veľkosti na aport a activity hračka na začiatok stačia. Na aport však nepoužívajte palice ani psa nepodporujte v tom, aby vám ich nosil. Môžu sa rozštiepiť a spôsobiť zranenie papule aj žalúdka. Nejeden nešťastný pes sa na palicu, ktorú aportoval, napichol a ťažko si ublížil, niektoré dokonca na následky aj uhynuli.

Jednou z doma vyrobených hračiek môže byť lepenková škatuľa naplnená pokrčenými novinami, do ktorých sa ukryjú hračky alebo maškrty. Medzi hry, ktoré so psom môžete hrať, patrí ukrývanie hračiek a pochúťok po celom dome. Ak si chcete zadovážiť väčší výber hračiek na denné používanie aj hračiek s vyššou hodnotou, zájdite do špecializovaného obchodu. Zapamätajte si však, že psy s mohutnými čeľusťami, ako je bulteriér, hračky rýchlo zničia; kupujte preto odolné a trvanlivé hračky.

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005, www.pes.eu.sk

Kategórie: