Kŕmenie dospelého psa

20. februára 2018

Stravovacie návyky

Psy sú mäsožravce a mali by sa kŕmiť stravou obsahujúcou mäso. V prírode pes prenasleduje, loví, žerie a oddychuje. Jeden deň sa nažerie bohato, ďalšie dva-tri je bez potravy. Mnoho psov má preto tendenciu žrať do prasknutia, pretože inštinkt im hovorí, že možno budú musieť dlho čakať, kým sa dostanú k ďalšej potrave.

Dospelé domáce psy obyčajne dostávajú kŕmnu dávku raz za deň, ale kŕmenie dvakrát za deň prospieva k lepšej interakcii a záujmu. Plemenám s hlbokým hrudníkom (ako je nemecký ovčiak, dogy a setre) je vhodnejšie podávať radšej niekoľko malých dávok než jednu veľkú. Predchádzame tak životu nebezpečným tráviacim problémom, ako je nafúknutie, rozšírenie alebo otočenie (dilatácia alebo torzia) žalúdka.

Dostať kúpiť aj klinické diéty, ale zvyčajne len u veterinára. Pomáhajú psom s takými ochoreniami, ako sú napríklad obličkové kamene, príznaky senility, nadváha, poruchy trávenia, cukrovka, problémy so zubami a ďasnami. Existujú aj krmivá vyrobené špeciálne pre dlhosrsté plemená alebo pre rôzne životné štádiá psa. Môžete si vybrať aj z diét nazývaných holistické, ktoré neobsahujú umelé prídavky, a z diét zostavených pre alergikov.

 

Kedy psa kŕmiť?

Väčšinu psov starších ako rok kŕmime raz denne, zvyčajne večer. Niektoré malé plemená môžu „naraz“ skonzumovať len malý objem potravy, preto im dennú dávku rozdeľte na dve časti. Presýtenie vyvoláva u psov zvracanie alebo hnačku. Psy sa ochotne prispôsobia zavedeným zvyklostiam v rodine a sú šťastné, keď dostanú potravu v tom istom čase ako ľudia. Táto prax im zároveň znemožňuje žobrať pri stole.

Pri večernom kŕmení však niektoré psy nevydržia cez noc bez ďalšieho vyprázdnenia. Tento problém možno vyriešiť zmenou času kŕmenia. Podávajte potravu skôr v priebehu dňa alebo rozdeľte dávku na dve časti. Polovicu dajte psovi skôr, druhú večer.

 

Pravidlá kŕmenia

  • Pod misky dáme podložku alebo noviny, pretože veľa psov robí neporiadok.
  • Na nové krmivo si má pes zvykať postupne, aby mu nespôsobilo tráviace ťažkosti.
  • Nedávajte psovi pikantnú stravu alebo pokrmy obsahujúce alkohol.
  • Z čerstvého mäsa a rýb odstránime všetky kosti, aby sa pes nezadusil.
  • Pes musí mať stále prístup k čistej čerstvej vode.
  • Misky na vodu i krmivo musia byť čisté.
  • Psom nikdy nedávame čokoládu určenú pre ľudí, je pre ne jedovatá.
  • Poraďte sa s veterinárom, ak sa pes zdráha žrať.
  • Nepodporujte žobranie pri stole. Niekedy je ťažké odolať prosiacim očiam, ale je to nevyhnutné pre kondíciu a zdravie psa.

 

Kde kŕmiť psa?

Pes rád dostáva potravu na jednom mieste. Upevňuje to jeho návyky a nezdržiava sa pri miske zbytočne dlho.

Miesto, kde budete psa kŕmiť, závisí iba od vás. Väčšina psov nerobí okolo misky neporiadok, no aj tak radšej zvoľte miesto, ktoré sa ľahšie upratuje – najlepšie ľahko umývateľnú dlážku v kuchyni alebo zastrešené miesto vonku. Misku na kŕmenie a misku na vodu postavte na umývateľnú podložku z umelej hmoty. Niektoré psy majú vo zvyku vyťahovať kúsky mäsa z misky a posediačky ich žujú ako lev svoju korisť. Ak nechcete utierať dlážku po každom jedle, obložte jedací kút svojho psa novinami. Nezjedené kúsky mäsa nenechávajte na dlážke pridlho – oschnú a prestanú byť chutné.

 

Potreba vody

Voda je veľmi dôležitá pre všetky zvieratá. Telo väčšiny psov obsahuje asi dve tretiny vody z celkovej hmotnosti. U obéznych psov môže podiel vody klesnúť na 50 %, u chudších sa zvyšuje na 75 %. Všetky psy strácajú vodu vyparovaním z kože, dychčaním, prácou čriev, pľúc a obličiek. Takto stratené tekutiny sa musia nahradiť. Preto sa musíte postarať o to, aby pes mal stále k dispozícii čerstvú vodu.

Na udržanie správneho rovnovážneho pomeru vody má zdravý pes dostať v množstve asi 40 ml/kg telesnej váhy. Voda môže pochádzať zo všetkých zdrojov, vrátane vlhkosti obsiahnutej v krmive. V teplom počasí, keď pes stratí viac tekutín slintaním a dýchaním, bude piť viac. Aj pri hnačkových či obličkových ochoreniach potrebujú psy viac tekutín.
Smäd je bežným symptómom niektorých chorôb. Ak zistíte priveľký smäd u svojho psa, poraďte sa čo najskôr s veterinárom.

 

Maškrty medzi kŕmením

Nezvykajte psa, že môže dostávať maškrty mimo čas kŕmenia. Pes si na ne zvykne a začne byť dotieravý, najmä voči návštevám. Ak ho vychováte tak, aby nežobral, vyhnete sa nepríjemným problémom. Často je však v tomto smere ťažšie vychovať rodinu než psa. Maškrty si rezervujte ako odmenu za vzorné správanie a poslušnosť pri výcviku.
Nezabúdajte, že aj maškrty sú potrava a ich nadmerné podávanie môže spôsobiť u psa obezitu, preto mu ich dávajte len výnimočne ako darček.

Vhodné maškrty:

  • špeciálne psie chrumkavé lahôdky,
  • čokoládové bonbóny z psej čokolády a špeciálna psia čokoláda – v malom množstve
  • hrozienka – s nimi opatrne, len veľmi s mierou
  • nalámané sucháre – veľmi vhodné.

UPOZORNENIE!

Najnevhodnejšie sú vitamínové a minerálne potravinové doplnky, ktorými môžete psa ľahko predávkovať.

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005
www.pes.eu.sk, D. Taylor: Starostlivosť o psa, CESTY, Praha, 1997

Kategórie: