Varená strava a jej súčasti

20. februára 2018

Varená strava sa nedá jednoznačne zaradiť do kategórie „dobrá“ alebo „zlá“. Iste, existuje mnoho psích šampiónov, ktorí sú kŕmení podľa osvedčených domácich receptov. Na druhej strane si príprava optimálnej kŕmnej dávky vyžaduje veľa času, odborných vedomostí a skúseností. Zastúpenie jednotlivých živín v potravinách je značne nevyrovnané. Správne zloženie krmiva je možné dosiahnuť iba kombináciou mnohých surovín. Okrem toho existujú živiny, ktoré sú potrebné v tak malých množstvách, ktoré sú v domácich podmienkach takmer nemerateľné. V prípade varenej stravy vlastne nikdy neviete, koľko a čo psík dostal! Prípadný deficit minerálnych látok a vitamínov môžete síce vyrovnať doplnkovými preparátmi, ale k ich dávkovaniu je potrebné pristupovať s laboratórnou presnosťou. Pes je citlivý ako na nedostatok, tak aj na nadbytok niektorých živín.

Zmena k lepšiemu

Pokiaľ sa rozhodnete prejsť z domácej stravy na krmivo pre psy, mali by ste to robiť postupne. Niekoľko dní preto miešajte domácu stravu s krmivom pre psy, najlepšie do jednej misky, a každý deň zvyšuje množstvo krmiva pre psy nasledujúcim spôsobom:

  • prvé dva dni miešajte 75 % domácej stravy a 25 % hotového krmiva,
  • tretí a štvrtý deň môžete skúsiť zvýšiť množstvo hotového krmiva a zmiešať ho s domácou stravou v pomere 50 : 50,
  • piaty deň už môžete psovi dať 100 % hotového krmiva pre psy, ktoré mu poskytne všetky potrebné živiny v ideálnom pomere.

Nezabudnite! Váš pes musí mať neustále k dispozícii misku čerstvej vody!

 

Mäso

Čisté mäso je chudobné na vápnik (kalcium) a bohaté na fosfor. Kŕmenie výlučne chudým mäsom nedodáva psovi dostatok tukov a z fyziologického hľadiska je nevyvážené. Pečeň by nemala presahovať 5 % z celkového množstva. Okrem toho musíme brať do úvahy fakt, že psovité šelmy v prírode nie sú také prísne mäsožravce ako mačky.

 

Ryby

Ryby sú bohaté na bielkoviny a minerálne látky, niektoré aj na tuky. Odporúča sa pripravovať len uvarenú rybu bez kostí, pretože tie by mohli uviaznuť v krku a spôsobiť problémy.

 

Syry a mliečne výrobky

Syr a mlieko majú veľa bielkovín, tukov a minerálnych látok. Psy zväčša nemajú schopnosť štiepiť laktózu (mliečny cukor). V ich tenkom čreve sa totiž nenachádza príslušný enzým (laktáza) na štiepenie laktózy. Mliečny cukor môže vyvolať hnačku a niekedy zvracanie. Ak sa takéto príznaky objavia, treba mliečne produkty z jedálnička vylúčiť!

 

Obilniny

Obilniny sú lacné a dodávajú dostatok energie, vlákniny a minerálnych látok spolu s určitými vitamínmi. Varená ryža je vynikajúcou náhradou za všetky obilniny. Dnes dostať kúpiť rôzne druhy obilnín vo forme vločiek, z ktorých si podľa chuti psa môžete vybrať.

 

Zelenina

Karfiol, mrkva a repa, strúhané alebo varené, sa výborne hodia ako príloha. Psovi by sa rozhodne nemali dávať strukoviny (fazuľa, hrach), kukurica a cibuľa.
Pri konzumácii cibule môže u psa dôjsť k rozpadu červených krviniek, čo je spôsobené zlúčeninami síry, čo môže poškodiť bunečnú stenu červených krviniek (človek má červené krvinky vybavené inými enzýmami). Už 5 až 10 g surovej cibule na 1kg telesnej hmotnosti postačí k otráveniu psa, ale toxická je aj varená cibuľa. Otrava začína zvracaním a preháňaním, letargiou, neskôr chudnutím a anémiou spôsobenou krvácaním a sprevádzaná blednutím slizníc. Táto otrava sa dá diagnostikovať pomerne jednoznačne, pretože sa dajú v červených krvinkách dokázať tzv. Heinzové telieska. Ak prísun cibule zastavíme, pes sa za pár dní rýchlo zotaví.

 

Ovocie

Organizmus psa si sám dokáže tvoriť vitamín C, a nepotrebuje preto žiadne ovocie. Ale občas, keď sa psovi zažiada, trochu ovocia nezaškodí. No všetko s mierou!

 

Vajcia

Celé vajíčka musíte uvariť, aby sa zabránilo negatívnemu účinku surového bielka na vitamín B. Surové žĺtky môžete primiešať do krmiva.
Pozn.: Ja však bielko neodporúčam v žiadnom stave – ani surovom, ani varenom. Automaticky dávam psovi len žĺtko.

 

Čokoláda

Výrobky z kakaa (čokoláda!!!), ktoré obsahujú teobromin, alebo kofeín, sú pre psa obzvlášť nebezpečné, aj preto, že u psa trvá 20 hodín, než jeho telo tieto toxíny vylúči a tie sa zatiaľ môžu v tele nahromadiť. Smrteľná dávka je 100 až 200 mg týchto látok na kilogram živej váhy zvieraťa. (100g mliečnej čokolády obsahuje 150 až 230 mg, tabuľka horkej čokolády až cez 1500 mg.)

Teobromin a kofeín majú povzbudzujúce účinky t.j. Stimulujú funkciu srdca čo však u psa nemusí byť vždy pozitívne: 4 až 6 hodín po požití príliš veľkého množstva potravín s veľkým obsahom kakaa sa u psa prejaví zvracanie, preháňanie, triaška, kŕče, ochrnutie zadných nôh. Smrť nastane v dôsledku akútneho zlyhania srdca. Psy s epilepsiou môžu reagovať na teobromin záchvatom.

Ak pes príležitostne žerie trávu, nemali by ste ho karhať ani mu v tom brániť, aj keď ju vzápätí vyvráti. Je to úplne prirodzené správanie.
Panujúci názor, že kosti slúžia na čistenie zubov, nie je správny. Kosti môžu spôsobiť často zápchu a úlomky kosti perforáciu v tráviacom trakte ( väčšinou prepichnutie črevnej steny). Neuvarená veľká kosť však občas neuškodí. Nedávajte psovi varené a už vôbec nie HYDINOVÉ kosti!!!

 

Zvyšky ľudského jedla

Zvyšky ľudského jedla rozhodne nepatria do psej misky. Pes má úplne iné nároky na výživu ako človek. Jeho tráviace ústroje nie sú pripravené spracovať a využiť mnohé látky, ktoré obsahuje bežná ľudská strava. Okrem toho je naša kuchyňa bohatá na soľ (škodí ľadvinám) a na korenie (dráždi žalúdok). Ak svojho psa trvalo kŕmite jedlom, ktoré pripravujete pre svoju rodinu, musí jeho organizmus čerpať potrebné živiny z vlastných rezerv. Na vašom psíkovi sa nedostatky vo výžive neprejavia ihneď. Ide o dlhodobý proces a psi neradi dávajú najavo, že im niečo chýba. Časom však ľudská strava môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

 

Zdroj: C. Davis: Môj pes, OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, Praha, 2005
R. Falappi: Psy, IKAR, Bratislava, 2001 , www.pes.eu.sk
Kynologický časopis Svět psů
Informačné kampane

Kategórie: